Choď na obsah Choď na menu
 


KRVNÉ   SKUPINY

V dávnych časoch v Ázii snúbencom odobrali krv a spojili ju v jednej nádobe. Ak zmes zostala v tekutom stave, znamenalo to, že bohovia podporujú manželstvo a zabezpečia mu šťastie. V súčasnosti svet znovuobjavuje význam krvných skupín a charakteru, ktorý s nimi súvisí, aj keď, pravda, v iných súvislostiach ako kedysi.

Vďaka hematológii dnes vieme, že spájanie krvi závisí od zhodnosti krvných skupín. Po spojení nestuhnú len rovnaké skupiny (A s A, B s B, AB s AB, O s O). Súčasná psychohematológia - veda zaoberajúca sa vplyvom krvných skupín na osobnosť človeka - nezdieľa názor dávnych aziatov. Naopak, tvrdí, že dobrý pár môžu vytvoriť iba žena a muž s rozdielnymi krvnými skupinami.

 

Vhodné kombinácie

Nevhodné kombinácie

 

A

B

AB

O

+

+

+

+

O,B

A,AB

O,B

A,AB

A

B

AB

O

-

-

-

-

AB

O

A

B

 

O

     Ľudia s krvnou skupinou O sú aj dnes viac ako iní odolní voči stresu. Monotónnosť ich nudí, potrebujú zmenu, neznášajú rutinu. Povahou sú optimisti, vždy ochotní riskovať, hazardovať. Sú to spontánni nadšenci, žijú najmä v súčasnosti. Zriedkavo mávajú komplexy. Zaujímajú sa o veľa vecí, ale povrchne, nemajú čas a chuť hlbšie skúmať veci. Sú komunikatívni, harmonickí, ale vedia sa brániť, ak ich ktosi napadne. Rýchlo však zabúdajú na urážky. Sú dobrými šéfmi i podriadenými, ale len vtedy, keď si môžu šéfa ceniť a vážiť.

 

     Veľmi dobre pracujú v kolektíve, ak majú presne určené povinnosti. Kritika ich deprimuje, chvála im dáva krídla. V priateľstve sú dôverčiví a lojálni, majú "srdce na dlani". Radi o sebe hovoria, ale iba v úzkom kruhu priateľov. Dav ich znervózňuje. V láske sú verní, veľa vyžadujú, hľadajú citovú bezpečnosť a fyzickú rozkoš. Ak u partnera nájdu jedno i druhé, nie sú neverní. K rodine sú sentimentálni, srdeční, radi prejavujú svoje city, ochraňujú ju.

 

A     

Objavila sa, keď ľudia začali viesť usadlý spôsob života, keď sa stávali roľníkmi. Podmienky života si už nevyžadovali boj o prežitie, ale značnú fyzickú námahu, systematickú prácu. O vodcovstve už nerozhodovala sila, ale skúsenosť a schopnosť dohovoriť sa so skupinou, diplomacia. Hoci žili v spoločenstvách, každá rodina pracovala pre seba. Neboli vystavení veľkým stresom, nepotrebovali byť veľmi psychicky odolní.

 

"Áčka" sú napohľad príjemné, pokojné, vyrovnané. Neznášajú však náhle zmeny. Musia mať nejaké miesto, kde si ich rozorvané nervy môžu oddýchnuť. Tempo súčasného života spôsobuje, že mnohé "Áčka" sú nervózne, neisté. Rozhodnutia prijímajú po hlbokej analýze. Nemajú radi otvorenú konfrontáciu - svoje ciele dosahujú presviedčaním a niekedy aj ľsťou. Sú stále v úsudkoch majú však tendenciu podliehať svojej precitlivenosti: sú impulzívne, vybuchujú náhlym hnevom. 

 

"Áčka" sú veľkými individualistami, neradi závisia od iných. Nepočúvajú cudzie rady. Pracujú aktívne, ale vedia aj intenzívne leňošiť. Dobre sa cítia v neveľkých skupinách, kde sa všetci poznajú. Neradi využívajú svoju autoritu, hoci majú vrodené vodcovské schopnosti. Vedia bezhranične milovať i nenávidieť. Sú estéti a idealisti. Veľmi sa viažu na ľudí a veci. Potrebujú, aby ich blízki akceptovali, inak sú nešťastní. Rodinu si cenia nadovšetko - veľa zo seba dávajú, ale aj veľa požadujú. Uprednostňujú partnerstvo pred vlastnením, a to aj vo vzťahu k deťom.

 

 B

     Kočovníci premiestňujúci sa s obrovskými stádami zvierat viedli ťažký život plný nebezpečenstiev. Zvykli si preto na boj a prekonávanie ťažkostí osudu. Spoločenské vzťahy boli u nich komplikovanejšie ako u prvotných lovcov. Vyžadovali si nielen silu, ale aj dôvtip. Vodcami sa stávali tí, ktorí boli najlepšími diplomatmi a poznali rôzne finesy.

 

 

     Ako partneri sú veľmi starostliví za podmienky, že "druhý polička" zodpovedá všetkým ich požiadavkám. Doma musia byť šéfmi a ťažko sa nepodriadiť ich dominancii. Pokus zachovať si vlastný názor môže viesť k permanentnému boju.

 

AB

         Je najzriedkavejšia (tvorí iba 4 percentá populácie) a najmladšia. Vytvorila sa sotva pred 10 - 12 tisíc rokmi. U osôb tohto typu sa spájajú vlastnosti predkov A a B, tvoriac ťažko vysvetliteľnú zmes. Po "predkoch B" dedia napríklad dokonalé adaptačné schopnosti, po "predkoch A" poddajnosť voči stresom.

    

         Osoby s krvnou skupinou AB sú plné vnútorných rozporov, emočne nestabilné. Bývajú zároveň slabé aj silné, depresívne i euforické, mierumilovné i egocentrické. Monotónnosť ich ničí a znechucuje alebo uvádza do stavu apatie. Neznášajú vynútenú nečinnosť, musia mať pocit, že sú potrebné. Mávajú rôznorodé záujmy, túžia po vedomostiach. Ako šéfovia sú nevyvážení: raz tyrani, inokedy dobráci. Keď sú v podriadenom postavení, ťažko ich riadiť, počúvajú iba "ľudského", chápavého šéfa. V práci ich treba kontrolovať, lebo im často chýba pocit zodpovednosti. Sú úprimní, veľmi priateľskí. Prejavy ich pripútanosti však neraz bývajú povrchné. Radi poskytujú služby, najmä ak je to na cudzí účet. Hoci vo všeobecnosti majú veľmi dobré nápady, často im chýba sila a vôľa, aby dosiahli konkrétne efekty. Dokážu sa mobilizovať najmä vtedy, keď im dosiahnutie cieľa garantuje naozaj veľké zisky. Vo všeobecnosti nevyžadujú veľa ani od seba, ani d iných. Ľahko sa zaľúbia a odľúbia. Schopní nevery, ľahko ju odpustia partnerovi. Všade, kde sa ocitnú, túžia po harmónii. Doma dokážu vytvoriť srdečnú atmosféru, ak ide všetko podľa ich predstáv.

 

 

 

VŠEOBECNÉ KROKY VEDÚCE K ODSTRÁNENIU KONDIČNÝCH PROBLÉMOV

PRE KRVNÚ SKUPINU „A“

HLAVNÉ CIELE :

§  Posilniť imunitný systém

§  Prísun protirakovinových antioxidantov

§  Prevencie infekcií

§  Posilniť srdce

Čo robiť proti nadváhe :

§  Nejesť mäso, tučné mliečne výrobky, veľkú fazuľu a nadbytok pšenice (predovšetkým chlieb a zákusky)

§  Cvičiť s menšou intenzitou zaťaženia

Usmernenie stravovania:

Mäso, mäsové výrobky

§  Potraviny : kura, moriak, sliepka

§  Ako jedy : bažant, hus, hovädzie, pečeň, kačka, jahňacina, zajac, slanina, srdce, šunka, bravčové, zverina, teľacie

Ryby a morské produkty

§  Ako lieky : ryby s bielym mäsom, kapor, losos, makrela, morská šťuka, pstruh, sardinky, treska

§  Potraviny : morský mäkkýš,  jeseter,  šťuka, tuniak, žralok

§  Ako jedy : ančovičky, chobotnica, kaviár, krab, rak, sleď, sumcovité ryby, údený losos, ustrice, úhor, žaby

 

 

Mlieko

§  Ako lieky : sójové mlieko, sójový syr

§  Potraviny : jogurt nízkotučný, jogurt s ovocím, kefír, kozie mlieko, kozí syr, Ricotta

§  Ako jedy : ementál,  hermelín, kravské mlieko, maslo, mlieko plnotučné, mlieko odstredené, srvátka, syr, zmrzlina

Vajcia :  max. 3 týždenne

Tuky a oleje

§  Ako lieky : olivový olej

§  Potraviny : repkový olej

§  Ako jedy : bavlníkový olej,  kukuričný olej, arašidový olej, sezamový olej

Orechy a semená

§  Ako lieky : arašídy, arašídové maslo

§  Potraviny : gaštany jedlé, lieskové orechy, mak, mandle, sezamové semená,  slnečnicové semená, vlašské orechy (sú tučné!)

§  Ako jedy :  kešu, para orechy, pistácie

Obilniny:

§  Ako lieky: pohánka, pohánkové krúpy

§  Potraviny: burizóny, jačmeň, kukuričná kaša, ovos, ryža, žito

§  Ako jedy: musli, pšenica, pšeničná kaša, pšeničné otruby, škrob

Chlieb a pečivo

§  Ako lieky : chlieb z naklíčenej pšenice, chlieb zo sójovej múky

§  Potraviny: bagety pšeničné, chlieb bezlepkový, chlieb žitný, chlieb z hnedej ryže, chlieb vločkový, proso, kukuričné sucháre

§  Ako jedy : chlieb celozrnný pšeničný, chlieb celozrnný, chlieb vysokoproteínový, pšenica, sucháre anglické, sucháre z pšeničných otrúb

Obilie a cestoviny

§  Ako lieky : múka ovsená, múka ryžová, múka žitná

§  Potraviny : kuskus, múka grahamová, múka z jačmeňa, múka z pšenice špaldy, múka z tvrdej pšenice, múka z naklíčenej pšenice, múka obsahujúca lepok, ryža, cestoviny z pšenice špaldy

§  Ako jedy : múka biela,  múka celozrnná pšeničná, cestoviny špenátové

Strukoviny

§  Ako lieky : šošovica, fazuľa, hrach čiernooký, sója červená

§  Potraviny : bôb, fazuľa biela, fazuľa cannelliny, hrach

§  Ako jedy :  fazuľa mesiačiková, fazuľa obyčajná, fazuľa červená, fazuľa modrá

Zelenina, hríby

§  Ako lieky : artičoky, brokolica, cibuľa červená,  cibuľa žltá, čakanka, cesnak, kapusta, chren, púpavové listy, mrkva, petržlen, repa, špenát, tofu, šalát rímsky

§  Potraviny : avokádo, zeler, cibuľa zelená, cuketa, červená repa, fenikel, horčica listová, morské riasy, olivy zelené, kukurica, reďkovka, šalát

§  Ako jedy : zemiaky biele,  zemiaky červené, fazuľa mesiačiková, hríby, olivy, paprika, paradajky

Ovocie

§  Ako lieky : ananás, čučoriedky, citróny, figy, grapefruit, marhule, slivky, čerešne

§  Potraviny : egreš, broskyne, ďatle, hroznové víno, hrušky, jablká, jahody, kiwi, maliny, melón, nektarinky, pomaranč maloplodý, ríbezle

§  Ako jedy : banány, kokosové orechy, mandarínky, mango, melón ananásový, melón muškátový, papája, pomaranče

Šťavy

§  Ako lieky: ananás, zeler, citrónová šťava, čerešne, grapefruit, marhule, mrkva, slivky

§  Potraviny : hroznové víno, jablčná šťava,  jablčný mušt, zeleninové šťavy

§  Ako jedy : papája, pomaranč, paradajková šťava

Korenie

§  Ako lieky : cesnak, melasa, sójová omáčka, tamari (druh sójovej omáčky), zázvor

§  Potraviny : agar, aníz, bazalka, bobkový list, cukor biely, cukor hnedý, cukor trstinový, čokoláda, estragon, horčica sušená, javorový sirup, kari, klinčeky, kôpor, kukuričný škrob, majránka, mäta, med, muškátový orech, nové korenie, oregano, paprika, pažítka, petržlen, rozmarín, škorica, šafrán, tymián, vanilka

§  Ako jedy : chilli, jablčný ocot, čierne korenie, vinný ocot, želatína

Chuťové prísady

§  Ako lieky : horčica

§  Potraviny : džem (z prijateľného ovocia!!!), marináda kyslá, marináda sladká,  marinovaný kôpor, šalátové dresingy (nízkotučné), želé (z prijateľného ovocia)

§  Ako jedy : kečup, majonéza, ocot, worchestrová omáčka

Bylinkové čaje

§  Ako lieky : aloe, harmanček, hloh, kozlík lekársky, lopúch, šípky,  echinacea,  trezalka, zázvor, zelený čaj, žeň-šen

§  Potraviny:  breza, čierne ríbezle, dub biely – kôra, horec, chmel, jahodník – list, pastierska kapsička – tobolka, lipa, mäta pieporná, materina dúška, moruša, púpava, petržlen, podbeľ

§  Ako jedy :  vlákna kvitnúcej kukurice

Ostatné nápoje

§  Ako lieky : červené víno, káva, káva bez kofeínu, zelený čaj

§  Potraviny : biele víno

§  Ako jedy : čierny čaj bez kofeínu, destiláty, limonády, minerálky, pivo, sýtené nápoje

 

 

 

 

 

PRE KRVNÚ SKUPINU „O“

HLAVNÉ CIELE :

§  Podpora metabolizmu

§  Podpora krvnej zrážanlivosti

§  Prevencia zápalov

§  Stabilizácia funkcie štítnej žľazy

Čo robiť proti nadváhe:

§  Nejesť kukuricu,  fazuľu obyčajnú, modrú fazuľu, šošovicu, kapustu, ružičkový kel, karfiol, horčicu

§  Cvičenie – je významné pre odstránenie stresu

Usmernenie stravovania :

Mäso, mäsové výrobky

§  Ako lieky : bizónie, hovädzie, pečeň jahňacina, srdce, teľacina, divina

§  Potraviny : bažant, kačica, králik, morka, prepelica, kura, sliepka

§  Ako jedy : hus, slanina, šunka, bravčové

Ryby a morské produkty

§  Ako lieky: losos, makrela, pstruh, sardinky, sleď, šťuka, treska

§  Potraviny : ančovičky, rak, kapor, krab, morský pstruh, tuniak, úhor, ustrice, žaby, žralok

§  Ako jedy : barakuda, chobotnica, kaviár, sleď marinovaný, mušle, údený losos

Mlieko

§   Ako lieky: MALÉ MNOŽSTVÁ!! SÚ ŤAŽKO STRÁVITEĽNÉ!!!

§  Potraviny: kozí syr, maslo, mozzarella, sójové mlieko, tofu

§  Ako jedy: camembert, cottage, čedar, eidam, ementál, gouda, hermelín, jogurty, kefír, kozie mlieko, parmezán, mlieko všeobecne,  zmrzlina

Vajcia : max. 4-5 týždenne

Tuky a oleje

§  Ako lieky: olivový olej

§  Potraviny : repkový olej, olej z tresky, sezamový olej

§  Ako jedy: kukuričný olej, arašídový olej

Orechy a zrniečka

§  Ako lieky: tekvicové zrniečka, vlašské orechy

§  Potraviny: mandle, mandľové maslo, gaštany jedlé, sezamové semená, slnečnicové semená, píniové orechy

§  Ako jedy: para orechy, pistácie, arašídy, mak

Obilniny

§  Potraviny: pohánka, jačmeň, ryžová kaša, burizóny

§  Ako jedy: kukuričné lupienky, polenta, pšeničná kaša, ovsená kaša, ovsené vločky

Chlieb a pečivo

§  Ako lieky: chlieb z naklíčených zŕn

§  Potraviny: chlieb z hnedej ryže, ryžový koláč, chlieb VITA

§  Ako jedy : bagety, kukuričné pečivo, pšenica tvrdá

Obilie a cestoviny

§  Ako lieky: POTREBNÉ OBMEDZOVAŤ!!!

§  Potraviny: múka z jačmeňa, múka ryžová, pohánky, ryža biela, hnedá, divoká indiánska

§  Ako jedy : múka pšeničná, múka ovsená, múka biela, múka celozrnná pšeničná, múka grahamová, kuskus

Strukoviny

§  Ako lieky: fazuľa, hrach čiernooký

§  Potraviny: bobkový list, fazuľa, hrach, hrachové lusky, sójové boby

§  Ako jedy : fazuľa šarlátová, modrá, šošovica červená, obyčajná, zelená

Zelenina, hríby

§  Ako lieky: artičoky, zemiaky sladké, brokolica, cibuľa červená, žltá, cesnak, kel, chren, petržlen, pór, repa, špenát

§  Potraviny: bambusové výhonky, zeler, cibuľa zelená, fenikel, hríby abalone, enoku, portobello, hrach, gaštan jedlý, kôpor, rasca, koriander, mrkva, uhorka, olivy zelené, paprika zelená, paprika žltá, paradajky, reďkovka, tofu, zázvor

§  Ako jedy : avokádo, zemiaky biele, zemiaky červené, horčica, hríby bežné, shitake, ružičkový kel, kukurica, karfiol, olivy čierne, olivy grécke, španielske, kapusta biela, červená, čínska

Ovocie

§  Ako lieky : figy, slivky

§  Potraviny: ananás, egreš, banány, broskyne, brusnice, citróny, ďatle, grapefruit, hroznové víno – Concord, hroznové víno – čierne, hroznové víno – červené, hroznové víno – zelené, hrušky, jablká, kiwi, limety, maliny, mango, melón, nektarinky, hrozienka, papája, pomaranč maloplodý, čerešne

§  Ako jedy : jahody, kokosové orechy, mandarinky, melón, pomaranče

Šťavy

§  Ako lieky : ananás, čierne čerešne, slivky

§  Potraviny: zeler, hroznové víno, grapefruit, marhule, mrkva, uhorka, papája, paradajková šťava s citrónom, zeleninové šťavy

§  Ako jedy : jablková šťava, jablčný mušt, pomaranč, šťava z kapusty

Korenie

§  Ako lieky : kajenské korenie, kari, kurkuma, petržlen

§  Potraviny : anýz, bazalka, bergamot, bobkový list,  cukor biely, cukor hnedý, cesnak, čokoláda, estragon, horčica,  chillli, javorový sirup, kôpor, koriander, chren, majoránka, med, melasa, nové korenie, pažítka, paprika, čierne korenie, rozmarín, ryžový sirup, sójová omáčka, soľ, šafrán, šalvia, tymián

§  Ako jedy : jablčný ocot, kapary, kukuričný sirup, kukuričný škrob, muškátový orech, korenie biele, korenie čierne, škorica, vanilka, vínny ocot biely, vínny ocot červený

Chuťové prísady

§  Potraviny : horčica, jablkový pretlak, majonéza, šalátové dresingy, worchestrová omáčka

§  Ako jedy : kečup, marináda kyslá,  marináda sladká, marinovaný kapor, sterilizovaná zelenina

Bylinné čaje

§  Ako lieky : americký Jim, chmel, kajenské korenie, lipa, šípky, zázvor

§  Potraviny: breza bradavičnatá, dub biely – kôra, harmanček, materina dúška, šalvia, zelený čaj, žeň-šen

§  Ako jedy : aloe, kokos, lopúch, podbeľ

Ostatné nápoje

§  Ako lieky : minerálky, sóda

§  Potraviny :  biele víno, červené víno, pivo, zelený čaj

§  Ako jedy : cola, čierny čaj, čierny čaj bez kofeínu, destiláty, káva, káva bez kofeínu, limonády